Kościelisko

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościelisko to rozległa, dość duża wieś (54 km² powierzchni, niespełna 4,5 tys. mieszkańców) o wybitnie turystycznym charakterze, oddalona o niespełna 6 kilometrów na zachód od Zakopanego. Może pochwalić się całkiem długą i bogatą historią – pierwsze wzmianki o tutejszym osadnictwie pochodzą z 1623 roku. Na Kościelisko – niegdyś nazywane Polaną – składa się 21 dawnych osad pasterskich. W skład gminy wchodzą również dwie mniejsze wsie – Dzianisz (18 km², 2200 mieszkańców) oraz Witów (65 km², 1600 mieszkańców) – a także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podobnie jak w całym regionie, wciąż żywe są wiekowe zwyczaje związane z podhalańskimi tradycjami. Czyste, orzeźwiające górskie powietrze, niezapomniane widoki na tatrzańskie szczyty, wspaniałe warunki do rekreacyjnego uprawiania różnych sportów przez cały rok i kulturalne bogactwo sprawiają, że Kościelisko licznie przyciąga turystów z niezmienną siłą.

To właśnie na terenie Kościeliska znajdują się największe doliny w Tatrach – Chochołowska (35 km²) i Kościeliska (34 km²). Sieć szlaków pozwala turystom przemierzać je wzdłuż i wszerz, pieszo, konno, na nartach czy rowerze, napawając się po drodze dziką przyrodą – łąkami usianymi krokusami, zielonymi krzewami kosodrzewiny, ośnieżonymi szczytami, skaczącymi po skałach kozicami czy przechadzającymi się ostrożnie niedźwiedziami. Za wstęp na ścieżki przyjdzie uiścić opłatę: albo w kasach parku narodowego, albo na rzecz Wspólnoty Leśnej Ośmiu Uprawnionych Wsi – organizacji z tradycjami sięgającymi początków XIX stulecia, której historia i działalność perfekcyjnie ilustrują typowe (stereotypowe) góralskie cechy – upór, przywiązanie do własności i niechęć do wszelkiego państwowego czy instytucjonalnego nadzoru wymagającego podległości. WLOUW, do której należą Ciche, Czarny Dunajec, Chochołów, Dzianisz, Witów, Wróblówka, Podczerwone i Koniówka, zarządza 3080 ha objętych ochroną górskich polan i lasów. 2230 ha tych obszarów wchodzi w skład TPN-u, co regularnie skutkuje „sporami kompetencyjnymi”.

W rejonie Kościeliska nie brakuje możliwości znalezienia noclegu i lokali oferujących wszelkie usługi turystyczne. Zdecydowana większość z nich utrzymuje typowy dla podhalańskich górali styl architektoniczny. Część zabudowań – przede wszystkim o charakterze sakralnym – posiada wartość zabytkową. W tym miejscu można wymienić choćby kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Witowie, kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku lub chatę, w której działa Muzeum Powstania Chochołowskiego.

Kościelisko to bardzo dobry wybór miejsca na wypoczynek w Tatrach. Niezależnie od pory roku i zamiarów spędzania go aktywnie, z nartami lub jakimkolwiek innym sprzętem na nogach, albo na leżaku podziwiając widoki.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja