Zimowe sporty a ochraniacze.

Niestety, ale gdy tylko spadnie biały puch, wiele osób sądzi że ochroni on ich przed każdym uderzeniem - przez co ochraniacze na stokach to wielka rzadkość, a kaski są najczęściej noszone z przymusu, bo każe regulamin. Na lodowiskach wygląda to trochę lepiej, lecz dalej wiele osób nie zwraca na ten szczegół uwagi.

Zacznijmy od lodowiska właśnie. Małe dzieci widujemy w ochraniaczach, co jest zrozumiałe - uderzenie o lód skończy się zrażeniem dziecka do lyżew na bardzo długi okres. Ale dorośli lub nastolatkowie nie robią sobie zupełnie nic z tego, że upadek na lód może łatwo skończyć się obolałym nadgarstkiem przez tydzień, a stłuczone kolano wyłączy was z życia na dobre kilka dni. Niestety - stawy jest łatwo uszkodzić na lodowisku, szczególnie nadgarstki, gdyż przy nagłym poślizgu instynktownie bronimy się rękoma przed upadkiem. A nagłe, mocne uderzenie rękoma o twardy lód może być zbyt dużym wyzwaniem, nawet dla stawów w dobrej kondycji.

Kask, akurat na lodowisku z racji małych prędkości jest rzadko niezbędnym dodatkiem - częściej upadamy na ręce, kolana czy przysłowiowo “klepiemy tyłkiem o lód”. Inaczej sytuacja wygląda na stokach.

Jazda na snowboardzie czy nartach wiąże się z prędkościami, nawet na podstawowym poziomie. A śnieg, mimo że wydaje się miękki - gdy się zbije, jest jak lód. Wiele osób zapomina o tym, co zapewne spowodowane jest faktem że dobre kaski potrafią uderzyć w nasz budżet bardzo mocno, a tańsze egzemplarze mogą zasłaniać część widoku. Jednakże warto poświęcić się i założyć go - po pierwsze, szybko się do niego przyzwyczajamy, a po drugie - my i nasza rodzina nie musimy bać się o rozwalenie sobie głowy.

Uwagę na kask i ochraniacze radzimy zwrócić szczególnie wtedy, gdy korzystacie z uroków zimy na urlopie. Spędzenie połowy wyjazdu w pokoju z gipsem na nodze lub stłuczoną nogą nie należy do przyjemnych, więc może warto się jednak przemóc?

Przemyślcie, czy opłaca się Wam korzystanie z naszych rad - a jeśli szykujecie się do wyjazdu, ochraniacze w torbę, smarować deski i narty i w drogę! Możemy wam polecić świetne miejsca na zimowe wakacje:

Dodano: 2014-12-04 15:44:31

Komentarze (0)
Dodaj komentarz