Odnowa biologiczna coraz mocniejszym atutem Bukowiny Tatrzańskiej

Śmiała to teza, ale rozwój turystyki i ostatnie inwestycje w infrastrukturę miejscowości sprawiają, że staje się jak najbardziej uprawniona. Bukowina Tatrzańska niegdyś była jedną z wielu typowo pasterskich wsi na Podhalu, silny zwrot w kierunku miejscowości wypoczynkowej nastąpił w okresie międzywojennym. Kolejnym przełomem było odkrycie i intensywna eksploatacja źródeł wód termalnych, co przyczyniło się m.in. do znacznego poszerzenia dostępnych w kurorcie zabiegów odnowy biologicznej w górach.

O pozytywnym wpływie kąpieli w gorącej, pełnej rozmaitych składników mineralnych wodzie na organizm napisano już pewnie setki, albo i tysiące publikacji książkowych oraz po wielokroć tyle artykułów na wszelkich portalach internetowych. W pewnej mierze na tym samym bazuje wiele uzdrowisk, funkcjonujących przynajmniej od pierwszych lat XIX wieku. W Bukowinie Tatrzańskiej odnowa biologiczna na tak zaawansowanym poziomie może i jest czymś stosunkowo nowym, ale żaden turysta nie powinien wątpić w jej efektywność. Tym bardziej, że nadzwyczaj przyjemna kąpiel w termach - najlepiej w basenie zewnętrznym, przy bajkowym zaiste widoku na majestatyczne szczyty Tatr - zdecydowanie jest tylko jednym z wielu sposobów na przyjemny, a do tego nadzwyczaj efektywny relaks.

Rzecz jasna na pierwszy ogień idzie górski klimat i świeże, prawdziwie orzeźwiające powietrze. Zwłaszcza na wyżej położonych szlakach, gdzie nawet ewentualny smog nie dochodzi. Takie wypady z Bukowiny Tatrzańskiej na wytyczone trasy to notabene czysta przyjemność, a poniekąd również najbardziej podstawowa odnowa biologiczna, jaką tylko można sobie wyobrazić. Długi spacer bądź jazda na rowerze - ewentualnie konna wycieczka po górach - będą doskonałym, a nade wszystko zdrowym sposobem na spożytkowanie wolnego czasu. Z kolei zimą jazdę na jednośladzie niejako zastępują biegi narciarskie, a także jazda na nartach i/lub snowboardzie. Solidna dawka fizycznego wysiłku świetnie wpływa na samopoczucie.

Ostatnim, co wcale nie znaczy że najmniej istotnym “źródłem” odnowy biologicznej są wszelkie usługi i obiekty noclegowe z kategorii SPA & Wellness. Takie ośrodki wypoczynkowe dość powszechnie kojarzą się z najwyższymi standardami i luksusem, co niewątpliwie jest uzasadnione. Ani zabiegi, ani całe takie turnusy do najtańszych noclegów nie należą. Nawet jeśli Bukowina Tatrzańska to bardziej kameralna wieś niż duże, z zasady drogie miasto, ale i tak ceny potrafią zaboleć. Cóż, za najwyższą jakość trzeba zapłacić adekwatną sumę. Niewątpliwie taki właśnie, topowy poziom relaksu gwarantują rozmaite masaże, okłady, kąpiele i pozostałe rzeczy, które służą zarówno rekreacji, jak też znacznemu przyspieszeniu regeneracji organizmu.

Z pewnością odnowa biologiczna w górach będzie bardzo dobrą propozycją. Szczególnie dla tych turystów, którzy pilnie potrzebują silnego zastrzyku nowej energii. Co się zaś tyczy Bukowiny Tatrzańskiej - nawet jeśli przez długie lata bardziej kojarzyła się ze swojską, sielską wsią i niczym nie skalaną góralszczyzną, to dziś jest to turystyczny kurort jak się patrzy.

Dodano: 2017-10-18 08:08:00

Komentarze (2)
MaThek
18.10.2017 11:08

Termy faktycznie są fajne, a jak przy basenie mają jeszcze spore zaplecze pod odnowę biologiczną to już w ogóle cud, miód i orzeszki w karmelu. Niestety z Bukowiną Tatrzańską są dwa podstawowe problemy, bardzo ze sobą związane. A mianowicie: zdecydowanie zbyt wysokie koszty. Biorąc pod uwagę atrakcje, ceny można by jeszcze zrozumieć, gdyby nie wszechobecny ścisk. O swobodnym relaksie w zasadzie można zapomnieć.

Anonim
7.06.2019 08:31

Jadę do Bukowiny Tatrzańskiej na urlop za miesiąc, mam zamiar skorzystać z dobroci hotelu w którym będę i umówić się na zabiegi zakresu odnowy biologicznej. Opinie są dobre, przekonam się już nie długo czy prawdziwe.

Dodaj komentarz