Zagroda Korkoszów

Zapaleni badacze ludowej kultury nie pogardzą i wizytą w Zagrodzie Korkoszów, mieszczącej się w usadowionej na wysokości Białki Tatrzańskiej, tyle że po drugiej stronie rzeki Białki - Czarnej Górze.

To miejsce, inaczej niż zagroda Sołtysów w Jurgowie, stanowi przykład bogatego, XIX-wiecznego gospodarstwa spiskiego. Najstarsze obiekty z zabudowań zagrody zostały wybudowane przez Alojzego Chyżnego, a następnie rozbudowane przez jego rodzinę, a dokładniej przez męża jego córki - Sebastiana Korkosza.

Potomkowie Korkosza, w roku 1980 przekazali zagrodę Skarbowi Państwa i zasugerowali powstanie w tym miejscu muzeum. Tak też się stało, a Muzeum Tatrzańskie - po zrealizowaniu remontu - stworzyło we wnętrzach zagrody ekspozycję etnograficzną bogatego gospodarstwa spiskiego okresu międzywojennego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wejściówki do czarnogórskiej Zagrody Korkoszów:

  • ulgowe 4,50 zł
  • normalne 6 zł
  • oprowadzanie przez przewodnika - dodatkowe 20 zł

Zabytkowe gospodarstwo, budowane i systematycznie od końcówki XIX do połowy XX wieku. Należało do bogatej rodziny Korkoszów, a obecnie mieści się tu etnograficzna placówka Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycja i wiernie zrekonstruowane wnętrza pozwalają bardzo dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców polskiego Spiszu w okresie międzywojennym.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Zagrodę Korkoszów filmowanie wesel Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz