Wybory Cepra, Ceperki i Harnasia Roku

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Latem, od kilku lat odbywają się w Białce Tatrzańskiej nietuzinkowe Wybory Cepra, Ceperki i Harnasia Roku. Jest to gminny festyn upływający przy akompaniamencie występów góralskich zespołów muzyczno-folklorystycznych, w czasie którego wyłonieni zostają pretendenci do powyższych tytułów. Festyn trwa 2 dni, przy czym pierwszego wybierany jest zwykle Ceper i Ceperka Roku. Kandydaci nie mogą zamieszkiwać bliżej niż 99 km od Tatr i muszą mieć ukończone 18 lat.

W jednej z konkurencji na czas powinni spakować plecak wypychając go przygotowanymi przez organizatorów konserwami, karimatą, przewodnikiem, butelką wody mineralnej i z parasolem oraz ciupagą (dla mężczyzn),parasolem i wałkiem do ciasta (dla kobiet) w ręce gnać przed siebie przez tor przeszkód tak, by trzymanych rekwizytów nie upuścić. Muszą też duszkiem wypić całą butelkę wody mineralnej, zaśpiewać, zatańczyć, przetłumaczyć fragment tekstu z góralskiej gwary na język literacki. Przy okazji ich starania wzbudzają mnóstwo śmiechu u gapiów zajadających serwowane na festynie, góralskie jedzenie.

Drugiego dnia w szranki stają kandydaci na Harnasia Roku. Konkurs nawiązuje w pewnym sensie do miejscowych tradycji, jako że z białczańskiego rodu Nowobilskich wywodzili się znani na Podhalu zbójnicy. Adepci na harnasiów muszą nie tylko świetnie jeździć na koniu, wygrywać konkurencje siłowe, tańczyć zbójnickiego, pięknie śpiewać, ale i posiadać solidną wiedzę o dziejach zbójnictwa oraz historii i kulturze Podhala. Nagroda dla zwycięzcy jest wielka - wraz z wyłonioną w Białym Dunajcu na podobnych zasadach „Nojśwarniyso Górolecka” przez następny rok promuje on powiat tatrzański na wszystkich, ważnych imprezach.

Organizatorem dorocznych Wyborów Cepra, Ceperki i Harnasia Roku, zazwyczaj przeprowadzanych w pierwszych dniach sierpnia, jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Mini przewodnik

Barwny, trwający z reguły dwa dni festyn, będący doskonałą okazją by zabawić się po góralsku. Obok tańców, występów folkowych kapel i uczty z regionalnymi przysmakami w roli dań głównych, odbywają się poważne konkursy. Turyści walczą o tytuły Ceperki i Cepra, natomiast mieszkańcy Podhala - Harnasia Roku. Zmagania to kolorowe, nieraz bardzo zabawne widowiska.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja