Wielka Krokiew

Słynna skocznia narciarska, na której praktycznie co roku organizowane są dzienne i wieczorne zawody z cyklów zimowego Pucharu Świata oraz letniego Grand Prix. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dziesiątek tysięcy kibiców. Kiedy z obiektu nie korzystają zawodnicy, Wielką Krokiew mogą zwiedzać turyści.

Wstęp na teren stadionu imienia Stanisława Marusarza jest płatny. W cenę biletu wliczono wjazd (i oczywiście powrotny zjazd) 2-osobowym wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni, gdzie czasowo funkcjonuje przytulna kawiarenka. Efektowne panoramy Zakopanego to rzecz w tym miejscu spodziewana, jednak równie wielkie (jeśli nie większe) wrażenie robi rozbieg skoczni – widziany na własne oczy robi się zdecydowanie bardziej stromy niż na ekranie.

Pierwszą zakopiańską skocznię zaprojektował Karol Stryjeński – w 1922 r. wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z jego pomysłem południowa część miasta zaczęła zyskiwać wyraźnie sportowy charakter. Spółka „Park Sportowy”, którą Stryjeński powołał wraz z cenionym taternikiem ks. Janem Humpolą, zajęła się pozyskiwaniem niezbędnych środków oraz budową obiektu. Dzięki wsparciu autorytetów z dziedziny narciarstwa klasycznego oraz finansowej pomocy wojska i władz Zakopanego, w 1925 r. skocznię ukończono.

Zawodnikiem, który wygrał konkurs otwierający skocznię w Zakopanem, był Stanisław Gąsienica Sieczka. Skoczył wtedy 30 i 36 metrów. Niemal 100 lat później, po kilku przebudowach i rozegraniu wielu konkursów o Mistrzostwo Polski, Puchar Świata i Mistrzostwo Świata (trzykrotnie) oficjalny rekord skoczni (stan na 2015 r.) wynosi 141,5 metra i należy do Kamila Stocha. W latach 2016-17 Wielka Krokiew i jej zaplecze mają przejść kolejną modernizację, która pozwoli na przedłużenie licencji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na organizację zawodów światowej rangi.

Parametry skoczni z końcówki roku 2015:

Długość najazdu – 91 metrów (nachylenie 35º)

Długość progu – 6,5 metra (wysokość 3 m, nachylenie 10,5º)

Nachylenie zeskoku – 35,5º

Punkt konstrukcyjny – 120 metrów

Granica bezpieczeństwa – 134 metry

Nieopodal dużej skoczni znajdują się 3 mniejsze, nie są jednak udostępniane turystom.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz