Schronisko im. Wincentego Pola

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedno z najbardziej renomowanych polskich schronisk, regularnie zajmuje miejsca na podium w rankingach czasopism zajmujących się tematyką górską. Usytuowane jest nieopodal wschodniej granicy między polskimi a słowackimi Tatrami, przy leśnej drodze prowadzącej nad Morskie Oko pomiędzy Dolinami Roztoki i Białki. Wewnątrz wyjątkowego, drewnianego schroniska łatwo jest odzyskać szybko energię po wyczerpujących wędrówkach.

Placówka dysponuje 75 miejscami miejscami noclegowymi, w pokojach mogących pomieścić od 2 do 9 turystów. Są oczywiście bufet i jadłodajnia z lokalnymi domowymi przysmakami, kuchnia (wrzątek tradycyjnie za darmo),świetlica z podstawowym wyposażeniem, suszarnia, i natryski z ciepłą wodą. Stały dostęp do elektryczności pozwala na raczej bezstresowe korzystanie z internetu.

Multimedialny sprzęt pozwala na organizowanie prelekcji i prezentacji, regularnie zresztą przeprowadzanych. Schronisko w Dolinie Roztoki kładzie szczególny nacisk na szkolenia, które zwiększą bezpieczeństwo i ekologiczną świadomość amatorów górskich wypraw. Nie chodzi tylko o podstawy zachowywania się w wyższych partiach, ale też np. zaawansowane techniki poruszania się z użyciem specjalistycznego sprzętu (od nart po raki i czekany) i sposoby przetrwania oraz pomocy innym w przypadku zejścia lawiny. Do dyspozycji turystów oddano kompleksową wypożyczalnię wysokogórskiego oporządzenia.

Pierwsze schronienie dla wędrowców u wylotu Doliny Roztoki wybudowano w 1876 roku. Na patrona od razu wybrano Wincentego Pola – zasłużonego działacza niepodległościowego, poetę i „ojca nowożytnej polskiej geografii”. Stojący do dzisiaj obiekt, wielokrotnie zresztą rozbudowywany, wzniesiono 31 lat później.

Mini przewodnik

Jedno z najlepiej zorganizowanych górskich schronisk w całej Polsce - często trafia na podium rozmaitych rankingów turystycznych. Obiekt w Dolinie Roztoki wybudowano już w 1907 roku. Obecnie to bardzo nowoczesna i kompleksowo wyposażona placówka, dysponująca m.in. 75 łóżkami, wypożyczalnią sprzętu i zapleczem do przeprowadzania konferencji, prelekcji i szkoleń.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja