Kaplica Św. Bartłomieja

Na polanie Tarasówka leżącej na wschód od drogi prowadzącej przez Małe Ciche, znajduje się urocza świątynka. Szczególnie ujmująca jest historia, jaka stoi za jej powstaniem.

To drewniano-murowana kapliczka św. Bartłomieja, którą już ponad 100 lat temu zaczął budować Bartłomiej Pawlikowski. Przybytek stawiano w latach 1906-15. Początek tej szlachetnej inicjatywy wiąże się z wybuchem wojny austriackiej (zwanej też świńską wojną) - konflikcie pomiędzy Serbią i Austro-Węgrami, którego zarzewiem stały się relacje handlowe (a zwłaszcza embargo na wieprzowinę). Otóż na front trafił Franciszek Pawlikowski, syn fundatora kaplicy - świątynia była wyrazem prośby i dziękczynienia ojca za szczęśliwy powrót potomka do domu.

Kaplica św. Bartłomieja w Małym Cichym ożywa szczególnie 3 maja, kiedy na Tarasówce odbywa się Święto Bacowskie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Mała, niezwykła świątynia zbudowana na stromym zboczu Polany Zgorzelisko przez Bartłomieja Pawlikowskiego w latach 1906-1915. Przybytek wzniesiono z drewna i kamieni, pochodzących z dna potoku Suchej Wody płynącej u stóp Tarasówki. Kaplica była formą prośby oraz dziękczynienia budowniczego w intencji szczęśliwego powrotu syna Franciszka z wojny austriackiej.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz