Galeria Władysława Hasiora

Szczególni artyści zasługują na szczególne uhonorowanie. Takim twórcą dla Zakopanego z pewnością jest Władysław Hasior (1928-99). Rzeźbiarz, malarz, scenograf, plastyk, doktor honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej bogatej twórczości łączył elementy tradycji podhalańskiego rzemiosła z nowoczesnymi trendami w sztuce.

Reprezentacyjną galerię prac Hasiora otworzono w 1985 roku w dawnej hotelowej leżakowni, gdzie przez pewien czas artysta zresztą mieszkał. Rzeźbiarz urządził tutaj swoją większą pracownię, organizował również spotkania i dyskusje poświęcone sztuce. W Galerii zebrano ok. 150 prac – figurki, sztandary, obrazy czy kompozycje przestrzenne łączące w sobie malarstwo, rzeźbę, muzykę i dźwięki, architekturę małych przestrzeni i praktycznego rzemiosła artystycznego. Prócz „klasycznych” materiałów, Hasior często i chętnie używał zwykłych przedmiotów codziennego użytku, nawet rupieci i „śmieci”, dla których znalazł zastosowanie w wymownej ekspresji.

W Zakopanem z ważniejszych prac Hasiora nieumieszczonych w placówce można podziwiać np. Pomnik Ratownikom Górskim czy Prometeusza Rozstrzelanego.

W Galerii Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskie prezentuje również wystawy czasowe, poświęcone twórczości innych artystów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Prezentacja niebywałych dokonań będących udziałem życia i twórczości Władysława Hasiora. Rzeźbiarz, plastyk, malarz i scenograf w swoich pracach wyjątkowo kreatywnie czerpał z modernistycznych trendów i zakopiańskich tradycji. Galeria działa w dawnej pracowni Hasiora, zebrano ponad 150 jego dzieł. Na wystawach czasowych swoje miejsce znajdują tu inni artyści.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz